Eğlenceli, Enerjik, Pozitif : Yılın Pantone Rengi Canlı Mercan

Her yıl Aralık ayında olduğu gibi bu yılda Pantone Renk Enstitüsü, 12 ay boyunca moda, dekorasyon, tasarım ve daha bir çok sektörü etkileyecek rengi duyurdu. 2019 yılının rengi olma şerefi mercan renginin ‘canlı mercan’ tonuna verildi. 

Çok canlı, enerjik ve şüphesiz çok dikkat çeken bir renk olan canlı mercan rengi, bir o kadarda kullanımı zor ve dikkat edilmesi gereken bir renk. Pembe ve turuncu renklerin karışımından oluştuğu doğru bir tespit olsa da, canlı mercan rengini basit bir renkmiş gibi göremiyoruz. İçinde barındırdığı altın renkli alt tonlar ile daha soğuk mercan renklerine kıyasla daha sıcak ve derin bir ton.

Pantone Renk Enstitüsü, canlı mercan rengini ‘eğlenceli’ bir renk olarak tanımlıyor ve ‘iyimserlik için doğal ihtiyaçlarımızı’ temsil ettiğini belirtiyor.

Gelelim asıl soruya…

Canlı mercan rengini bu sezon nerelerde gördük?

Marc Jacobs İlkbahar/Yaz 2019

2019 İlkbahar / Yaz pistlerinde yaşayan mercanların örnekleri arasında Marc Jacobs‘un tüylü, kabarık canlı mercan tonunda mantosu ilk gözümüze çarpan parça oldu elbette. Tabii ki sahne arkası çekimlerinde herkesin gözüne takılan, bu yıl renkli saç modası kapsamında sokaklarda bol bol örneklerine rastlayacağımız canlı mercan saçları unutamayız.

Canlı mercan rengi ‘eğlenceli’ olduğu gibi diğer canlı ve altın tonlar barındıran renklere nispeten kendisiyle çatışan renkler ile kombinasyonu daha uyumludur. Bu yeteneği canlı mercan rengini kolaylaştırmasa da biraz daha cesur ve kuşkusuz çekici yapıyor. 2018 yılının Pantone rengi olan mor ve geçen sezon dolaplarımızı doldurduğumuz fuşya, leylak ve daha derin mor tonları ile eşleştirmek stilinize güzel bir gölge oyunu katacak. Bu açıdan şanslı olduğumuz düşünüldüğünde, birlikte kullanıma yatkın tonlar olduğu için bu sezon tasarruflu bir renk olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Çatışan renklerin göz korkutucu bir kombinasyon olduğunu düşünenler, çatışmaları stiline uygulamakta çekinenler ve baştan sona tonal bir görüntü sevenler için canlı mercan rengi yine bir kolaylık ve eğlenceye hazır. Bütün enerji ve pozitifliği ile tek renk kombinlerinizin içinde kendini belli etmek için ön saflarda yerini alacak bir ton. Tek dikkat etmeniz gereken daha pastel tonlarına odaklanmak.

Rejina Pyo İlkbahar/Yaz 2019

2