Her Yeni Mezunun Öğrenmesi Gereken 8 Finansal Alışkanlık

Para idaresi ve yetişkinliğe geçiş zordur. Bu dönemi daha kolay ve dengeli atlatmanız için işte bir kaç ip ucu.

1.Parayla ilişkinizi düzenleyin

Parayla ilişkinizi düzenleyin

Bütçe, bir bütçe yapmak sizce DOĞRU mu ? Çoğumuz para ile uğraşma sürecinden kaçınmak ister çünkü “zor” ya da “karmaşık” olduğu ortada.

Parayı yönetmenin pozitif yönlerini düşünerek bu düşünce sürecini onarın. Para iyidir ve sevdiğiniz şeyleri yapmanıza yardımcı olur ve istediğiniz şekilde yaşamanıza yardımcı olur. İyi yönetirseniz, muhtemelen istediğiniz seyahati yapabilirsiniz ya da çok istediğin ayakkabıları satın alabilirsiniz. Daha da önemlisi aklında olmayan ACİL! harcamalarına para ayırabilirsin.

Derin bir nefes al ve kazandığın paranın bütçesini yapmaya başla. Ne yazık ki bunu anlaman gerekiyor. “Artık bir yetişkinsin ve yetişkinler böyle yapar.”

2. Bütçe Yapmayı Öğrenin

Bütçe Yapmayı Öğrenin

Evet, kulağa korkutucu geldiğinin farkındayız. Ama unutmayın … olumlu düşünün! Bütçe yapmayı öğrenmek için sebeplerinizi düşünün. Bu sizi öğrenme konusunda azimlendirecektir. İnternette bir çok site bütçe planlamasını öğretiyor ayrıca bazı kurallar kişisel bütçenizi planlamanız da size yol gösterecektir. (40-30-20-10 kuralı gibi ) ya da Kişisel Sermaye, bütçe planlama gibi konularda kitaplardanda destek alabilirisiniz. Bir çok aplikasyon da bütçe hazırlama konusunda size yardımcı olmak için bekliyor.

3. Borçlarınızdan kurtulmak için bir plan hazırlayın.

Borçlarınızdan kurtulmak için bir plan hazırlayın

Evet, muhtemelen öğrenci kredisi veya eğitim  borcunuz var. Ve muhtemelen nasıl ödeyeceğiniz konusunda bir fikriniz yok. Bunun bütçe planının bir parçası olduğundan emin olun. Bu parayı parçalara bölmek ve acil ödemeleri yapmak, uzun vadede büyük bir fayda sağlayabilir. 

4. Otomatik birikim hesabı açın.

Otomatik birikim hesabı açın

Bankanızda otomatik para aktarımıyla tasarruf ya da birikim hesabı açabilirsiniz. Elinize geçen paranın düzenli süre aralıklarıyla açtığınız bir birikim hesabına istediğiniz bir miktarını aktarılması para biriktirmek için en kolay yoldur.

Burada önemli nokta bu tasarruf hesabını unutmanız ve bu hesapta bulunan paradan harcama yapmamanız olacaktır.

Eğer kendinizi bu parayı harcamaktan alıkoyamıyorsanız vadeli hesap seçeneklerine bir göz atın deriz.

5. Kendinizi arkadaşlarınızla karşılaştırmayın.

Kendinizi arkadaşlarınızla karşılaştırmayın

Herkesin farklı bir maaşı, farklı bir borcu ve farklı zorunlu harcamaları vardır. Her hafta sonu alışveriş yapmayı seven bir arkadaşınla takılırsan ve bunu karşılayamayacağını biliyorsan, böyle olman gerektiğini düşünme. Ayrıca, her gece akşam yemeğini dışarıda yiyen arkadaşlarına eşlik etmek için baskı hissetmene gerek yok.

Sizin için çalışan bir denge bulmanız gerekiyor.İhtiyaçlarınıza uymayan harcama alışkanlıklarına sahip birine dönüşürseniz, bütçenizi kaybedersiniz, bu yüzden kendi alışkanlıklarınızı tutarlı tutun.

6. Para harcamadan sosyalleşmeyi öğrenin

Para harcamadan sosyalleşmeyi öğrenin

Eğlenmek için yapman gereken her şey parayı içermez. Ücretsiz yürüyüşler yapabilir, bir galeri veya müzeyi ücretsiz olarak görebilir ve hatta dışarı çıkmak yerine evinizde bir davet düzenleye bilirsiniz.

Bütçenizde oluşturacağınız ekstralarla pahalı bir restoranda yemek yiyebilir, çok istediğiniz konsere gidebilirsiniz. Bunu sürekli yapmak çok çok eğlenceli olabilir ama cüzdanınıza baktığınızda daha ayın başındayken ya da ev kiranızı bile ödemeden paraların bittiğini görmek bu eğlenceyi strese dönüştürür. 
Sosyalleşme ve eğlenme konusunda yaratıcı olun. Para harcamadan yapılacak bir çok etkinlik bulacaksınız.

7. Kredi kartı kullanmayın!

Kredi kartı kullanmayın

Ya da bir kredi kartı almanız gerekiyorsa, her ay düzenli ödemeyi öğrenin. Aşırı harcama kredi kartı ile çok kolaydır. İhtiyacınız yoksa,  cüzdanınızdan çıkarmanız en iyisidir.

8. Daima yiyeceklerinizi yanınızda taşıyın.

 Daima yiyeceklerinizi yanınızda taşıyın

Bir öğleden sonra yürüyüşü yapmak ya da sahile bir gezi yapmak için dışarı çıksanız bile yanınıda atıştırmalık bir ieyler taşıyın. Dışarıda bir şeyler satın almaktan sizi ciddi şekilde kurtaracaktır.

Böylece bir sandviç için gereğinden fazla para harcamak zorunda kalmayacaksınız.

 

Yeni alışkanlığınızda başarılar 😉

para

1