Aldatan Kişiden Ayrılmak Neden Bu Kadar Zor

Aldatılmak pek çok kadının başına gelen acı verici bir olay. Aldatılmanın sonucunda genelde aldatan kişiden hemen ayrılmak verilebilecek en doğru karar gibi görünüyor. Ancak bu ihanete rağmen ayrılma kararı vermek her zaman o kadar kolay olmuyor. İşte sebepleri…

Geçmişiniz Ayrılma Kararı Vermenizi Zorlaştırıyor

Aldatan kişiyi affetmek

İlişkinin başından beri yaşanan güzel anıları hatırlamak, aldatan kişinin aslında böyle bir insan olmadığıdüşüncesini yavaş yavaş bilinç altına yerleştiriyor.

Genellikle aldatılmak yoğun acı duygusu getirdiği için, aldatılan kişi bu acı verici anı düşünmeyi bir yerden sonra bırakıyor ve güzel anılara odaklanıyor.

Aldatılmanın hemen ardından duygusal bir roller coaster’a binmiş gibi acıyı, nefreti, sevgiyi, hüznü, tiksinmeyi,… aynı anda yaşarız ve duygu kontrolümüzü kaybederiz. Kontrolü kaybedince de sığınılan yer güzel anılar oluyor.

Yapmanız gereken ne kadar zor olsa da duyguların hepsini kabul edip, kontrolü ele almaya çalışmak yapabileceğiniz en mantıklı hareket. Zaman içinde daha rahat ve sakin düşünmeye başlayabilir ve daha sonra pişman olacağınız ya da sizi daha çok üzen kararlar vermenizi engelleye bilirisiniz.

İlişkiye harcadığın zaman ve emeğin boşa gitmesini istememek

Aldatılma ve sonrasında ayrılık gerçekleştiğinde ister uzun bir ilişkiniz olsun ister kısa, harcadığınız zaman tamamen boşa gitmiş gibi görünebilir. Yeni bir ilişkiye başlayıp, tekrar aynı zaman ve emeği harcamak zorunda kalmak gözünüzde büyür. Sonuçta var olan ilişki her şeye rağmen devam ettirilmeye çalışılır.

Bu durumda da yapmanız gereken yine önce sakinleşmeyi beklemek. Daha sonra zaman kaybı olarak düşünmek yerine, olaya deneyim olarak bakmaya çalışın. Karşılaştığınız herkes – en çürük elmalar bile – bizlere kim olduğumuz ve hayattan ne istediğimiz hakkında ders verebilir.

 Aldatan kişiyi affetmekYalnız kalma korkusu

Genellikle kadınlar aldatıldıklarını öğrendikleri ilk anda çok öfkeli olurlar ve hemen o anda ayrılmak isterler. Sonuçta ortada bir ihanet vardır. Her şey biraz durulduktan ve aldatılan kişi sakinleştikten sonra kaybedeceği çok şey olduğunu ya da bir daha güvene bileceği bir erkeğin olmayacağını düşünerek aldatan kişiyi affederler.

Hasarı atlattığınızı düşündüğünüz hemen o anda pişman olabileceğinize karar vermeyin. Aldatan kişinin açıkça hatası var ve bir başkasını bulamayacağınızdan korkuyor olmak onun affetmek için tek nedeniniz haline gelmesin. Unutmayın, denizde bol miktarda balık var ve güveninizi asla ihanete uğramayacak kadar çok insan var.

1