Evde Geçen Bir Güne 5 Film Önerisi

Yeni yılın ilk gününe biraz dinlenip, yeni yıla hazırlanarak başlamak fena olmaz. Sıcak çikolatanız hazırsa evde dinlenirken izlemeniz için 5 film önerisi aşağıda…

1.Celebrity – Woody Allen

celebrity woody allen

Dünyanın en çok tanınan Amerikalı yönetmenlerinden bir olan Woody Alen’ın filmleri genellikle Avrupa ülkelerinde ilgi görüyor. O da, Avrupa’da çektiği filmlerine adadı hayatını. Celebrity filmi, Lee Simon’un hayatı üzerinden işliyor. Kendisi başarısız bir gazetecidir. Karısı Robin ile bir ayrılık süreci yaşarlar ve birden bire ünlülerin hayatına dalıverir. Bir çok oyuncu ve mankenle takılmaya hatta bazılarıyla da kısa süreli ilişkiler yaşamaya başlar. Aynı dönemde eski karısının da bir yapımcıyla arasında bir çekim başlar. Ünlülerin hayatına eleştire bir bakış niteliğinde ki bu filmde Allen’ın kendine has mizahını ve üslubunu yine izliyoruz. Leonardo Di Caprio, Charlize Theron gibi bir çok ünlünün yer aldığı filmin sonu oldukça ironik.

2. 8½ (Sekiz Buçuk) – Federico Fellini

Sekiz Buçuk Fellini

İtalyan yönetmen Fellini’nin bu filmi, tarihi en önemli on filminden biri seçilmiştir. Filmde bir yönetmen olan Guido Anselmi’nin (Marcello Mastroianni) sanatsal krizi destansı bir havada anlatılır. Bir bilim kurgu filmi çekmesi planlanan Guido, ilham perisini kaybettiğine inanır ve kurtuluşunu gelecekte değil geçmişte, çocukluk ve ilk gençlik yıllarında arar. Film yarı fantastik yarı nostaljik unutulmaz bir çok sahne içerir.

3. A Most Violent Year (En Şiddetli Sene) – J.C.Chandor

A most Violent year

Yönetmen koltuğunda J.C.Chandor otururken, kadrosunda Oscar Isaac, Jessica Chastain, David Oyelowo ve Alessandro Nivola gibi isimler yer alıyor. 1981 yılında geçen hikayede göçmen bir ailenin hayatına odaklanılıyor. New York şehri tarihinin en çetin dönemini geçirirken New York’a yerleşen Anna ve Abel Morales çifti karşılarına çıkan fırsatları değerlendirip bir yandan işlerini büyütürken, diğer yandan şehrin yolsuzluk, şiddet ve suç sarmalında ayakta kalmaya çalışmaktadır. Petrol sektöründe çalışan Abel, piyasanın şartlarının ve rakiplerinin acımasızlığını keşfeder. Sonrasında mücadele edebilmek için tek yolun en az onlar kadar vahşi olmaktan geçtiğini fark eder. Abel yasal yolları bırakıp ailesi için kurduğu tüm düzeni yok edecek olan bu tehditlere karşı savaşmak zorunda kalacaktır.

4. Requiem For A Dream (Bir Rüya İçin Ağıt) – Darren Aronofsky

Bir Rüya İçin Ağıt

Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennefer Connelyn gibi isimlerin yer aldığı filmde, Sara Goldfarb, tv bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone’la takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara, bir tv şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlıdır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları, hiç durmadan eroin ve kokain kullanmaya devam etmektedirler. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir.

5. La Notte (Gece) – Michelangelo Antonioni

la notte, gece

Jeanne Moreau en önemli filmlerinden biri olmakla ünlü olan Fransız, İtalyan ortak 1961 yapımı film, Tanınmış bir yazar ve eşi, on yıllık evliliklerinin ardından ilişkilerinin bitme noktasına geldiğini farketmeye başlarlar. Kadın bu evlilikten sıkılmıştır. Bir aile dostuyla olan evlilik dışı ilişkisi, adamın aniden ölmesiyle kadını iyice umutsuzluğa itmiştir.Film bir günü ve bir geceyi anlatır. Şafak sökmeye başladığında, çiftin katılmış olduğu parti de bitmektedir ve alışkanlıklar, korku, yalnızlık ve acı, çifti son kez bir araya getirir…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1