Panik Atakların Üstesinden Gelin

Göğüsünüz sıkışmaya başlıyor. Nefes almak zorlaşıyor. Ağzınızdan nefes almaya çalışıyorsunuz ama olmuyor. Ter vücudunuzdan boşanıyor. Bir şeyler ters gidiyor, ama ne olduğunu bilmiyorsunuz. Birileri sizi hastaneye götürüyor ve hemşireler aceleyle yüzünüze oksijen maskesi takıyorlar. Bu biraz rahatlama hissi yaratıyor ve hava ciğerlerinize doluyor. Ancak endişe hissini içinizden atamıyorsunuz. Doktor yanınıza geliyor ve akciğerlerinizin iyi olduğunu nefes alabildiğinizi söylüyor. Ama bir kaç dakika önce nefes alamıyordunuz. Kafanız karışmış ve endişeli bir şekilde etrafa bakmaya devam ediyorsunuz. Peki sorun ne?

Panik atak.Çok korkutucu olabiliyor. Semptomları o kadar yıkıcı ki günlük yaşantınızı olumsuz etkiliyor. Bu atakların nedeni nedir ve bunları durdurmak için ne yapabiliriz?

Panik Atak Nedir?

Panik ataklar, yukarıda açıklanan gibi, spontan korku dönemleri ile belirgin bir nedeni olmayan, çarpıntı, baş dönmesi, terleme, göğüs sıkışması ve ağrı gibi yoğun fiziksel semptomların eşlik ettiği ve solunum güçlüğü yaşatan ataklardır. Belirtiler o kadar ağır olabilir ki kalp krizi geçirdiğinizi yada geçireceğinizi hissedebilirsiniz.

Panik Atağın diğer yaygın belirtileri şunlardır:

  • Titreme
  • Halsizlik
  • Mide bulantısı veya diğer sindirim rahatsızlıkları
  • Baş dönmesi
  • Boğulma hissi
  • Kontrol kaybı korkusu
  • Hiperventilasyon (aşırı nefes alma)

Bu belirtilerin bir kısmı veya çoğunu yaşayabilirsiniz, genellikle yaklaşık 10-20 dakika sürer.

Panik atağın her hangi bir hayati tehlikesi yoktur. Çünkü bu belirtilerin hepsi tamamen korku ve kaygıya bağlıdır. Evde çok rahat otururken birden bire hiç beklemediğiniz anlarda bu semptomlar ortaya çıkabilir. Daha da kötüsü kafa karıştırıcıdır. Bir şeyden korktuğunuzu yada endişe duyduğunuzu her zaman fark etmeyebilirsiniz ve işe gitmek için yola çıktığınızda, bir sunumun ortasında ya da çocuğunuzun gösterisi sırasında bu gerçekten rahatsızlık verici olayı yaşayabilirsiniz.

Bu ataklardan kaçınmak için ne yapmalıyız?

Yeterince Uyuyun:

Araştırmalar, uykusuzluğun sizi endişelendirdiğini keşfetti. 2013’te UC Berkeley bilim insanları, yeterince uyku çekmediğinizde beyninizin anksiyete bozukluklarında görülen aktiviteyi taklit edecek bir şekilde çalıştığını keşfetti.

Uyarıcılardan kaçının:

Sigara, kafein ve alkol panik atakları tahrik edebilir, bu yüzden bunları olabildiğince kısıtlamak en iyisidir.

Kontrollü solunum hakkında bilgi edinin:

Bu özellikle panik atak sırasında solunum sorunları yaşanacağı için önemlidir. Tek yapmanız gereken derin nefes alıştırması yapmak. Rahatça oturun ve bir elinizi göğsünüzde ve bir tanesini karınıza koyun. Burnunuzdan nefes alın. Karnınızdaki elinizin göğsünüzdeki elden daha ileri gittiğini hissetmelisiniz. Her gün en az beş dakika pratik yapın. Panik atak geldiğini hissederseniz bu tekniği kullanın.

Daha sık egzersiz yapın:

Egzersiz, her türlü stresle başa çıkabilmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ayrıca beyindeki serotonin düzeylerini de yükseltir. Egzersiz, depresyon ve anksiyete için en iyi terapilerden biridir.

Doğal beslen:

Doğal gıdalar vücudu, zihni ve ruh halini dengelemeye yardımcı olan sağlıklı besinlerle besler. Bir sürü abur cubur veya işlenmiş yiyecek yiyorsanız, daha fazla kimyasala ve yağa maruz kalırsınız ve bu sizi gelecekteki ataklara karşı daha savunmasız bırakabilir.

Meditasyon yapın:

Araştırmalar, meditasyonun panik atakları azaltmaya ve genel olarak kaygı düzeyinin düşmesine yardım ettiğini söylüyor. Tek yapmanız gereken dinlenmek, derin nefes almaya odaklanmak ve düşüncelerinizin onlara tepki göstermeden gelip gitmesine izin vermek. Mum, bir ses veya en sevdiğiniz resim gibi şeylere odaklanın.

Yoga yapmayı deneyin:

Yoga germe ve egzersiz ile birlikte kontrollü nefes almayı içerdiğinden, kadınlar için gerçekten çok iyi bir seçenektir. 2014’te yapılan bir çalışmada, her ay iki hafta boyunca yoga derslerine katılan panik atak hastalarının anksiyete düzeylerini ve panikle ilgili semptomları azalttığını ortaya koyulmuştur. Yoga, bilişsel terapi ile kombine edildiğinde, sonuçlar daha etkili olacaktır.

2