İşinizi Evden Yaparken Verimliliğinizi Korumanın 5 Yolu

Dünya ve teknolojinin gelişimiyle birlikte, iş anlayışları da değişiyor. Artık 9 – 6 ofis çalışma saatleri bir çok meslek için geride kalmaya başladı. Bu yeni çalışma şekli sizin için bir cennet olabilirken iş hayatınızı cehenneme de çevirebilir. Çünkü bir taraftan ofiste kilitli olmadan evinden yada istediğin yerden özgürce çalışabiliyorken bir taraftan bütün verimliliğinizi kaybedebilirsiniz. Peki uzaktan çalışırken nasıl motive kalmaya devam edebilirsiniz? Kendi uyguladığımız 5 ipucu aşağıda…

1.  Şükran duygusunu içinizde tutun.

Tuhaf bir şekilde, çalışma ortamı sizi çalışmaya odaklı bir ruh haline sokar. Yapısı ve tasarımı nedeniyle, çoğu insan ofisteyken kendisini çalışmaya ikna etmek zorunda değildir. Uzaktan çalışırken, doğru havayı ayarlamak biraz daha zor olabilir. ‘‘Çalışmak istemiyorum.’’ Fikrini kafanızdan uzaklaştırdığınıza emin olun. Güne bir iş gününe uyanıyormuş gibi uyanın. Gün içinde çalışarak neler kazanacağınıza odaklanın. Mümkünse egzersiz yapın, endorfinlerinizi toplayın, doyurucu bir kahvaltı yapın, zihninizi sakinleştirin, meditasyon yapın veya dua edin. Kendinizi şükran tutumuna sokmak, motivasyonsuz ve yorgun düşme riskini hafifletmeye yardımcı olur.

2. Ajandanızı ayarlayın ve buna uyun.

Geleneksel saatlerle veya geleneksel bir ofisle sınırlandırılmadığınızdan, iş saatlerine, iş bitirme sürelerine ve toplantı saatlerine uymak daha kolaydır. Zaman gerçekten hızlı ilerliyor, bu nedenle zamanınızı yapmanız gerek işe göre yapılandırmazsanız, muhtemelen bir çok işinizi yetiştiremeyeceksiniz. Bir program belirleyip sadık kalmanız önemlidir. İster sekiz saat boyunca doğrudan çalışmaya yönelik bir program yapın isterseniz çalışma saatlerinizi günün farklı bölümlerine ayırın. Burada önemli nokta işe ayrılan zamanın sadece iş için ayrılmış olmasıdır. Sadece iş! Başka bir şeye takılmadan sadece o an ki işinizi yaptığınız iş saatlerinizi ayarlayın. Çalışma programınızın doğal programınızla eşleştiğinden emin olun. En iyi sabah çalıştığınızı düşünüyorsanız, programınızı buna göre ayarlayın. Geceleri daha verimli oluyorum diyenlerdenseniz, programınızı bu plana uydurun ve gün içinde kafanıza takılma olasılığı olan bütün işleri geride bıraktığınızdan emin olun.

3. Gereksiz oyalanmayı kaldırın.

Sürekli online yaşamak isteyen insanlarız. Sosyal medya bildirimlerimiz, telefon mesajlarımız ve aramalarımız hiç susmuyor. Belki iş saatinde telefonumuzu kapatamıyor olabiliriz ancak oyalandığınız zamanı minimuma indirmek için bazı yöntemler var. E-postanızı ne zaman kontrol edeceğinize dair bir zaman çizelgesi oluşturun. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda bulunan iş için önemli olmayan bildirimleri kapatarak önemsiz bir şeyin sizi engellemediğinden emin olun. Mümkünse interneti kapatın. Gereksiz dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmak, uzaktan çalışırken odaklanmış ve üretken kalmanızı sağlayacaktır.

4. Müziğinizi Akıllıca Seçin.

Ruh haliniz birçok şeyden etkilenebilir: TV, hava durumu ve kahvaltı için yediğiniz şey, v.s. . Müziğin de nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük etkisi vardır. İş saatlerinde müzik dinlerken yüksek enerjideki parçaları yada pozitif parçaları dinlediğinizden emin olun. Melankolik ve enerjisi düşük parçalar motivasyonunuzu düşürürken daha da kötüsü uykunuzu getirebilir ya da sizi depresif bir havaya sokabilir.

5. Aile ve arkadaşlık sınırlarınızı çalışma saatlerinize göre ayarlayın.

Sosyal yükümlülüklerinizin olduğu veya aileniz le ilgilenmeniz gereken zamanlara iş saatlerinizi planlamadığınızdan emin olun. Böylece iş verimliliğinizin önünde engel teşkil etmezler. Ailenizin ve arkadaşlarınızın çalışma programınızı bilmelerini sağlayın, bu sayede aranızda gerginlikler olmasını da engellemiş olursunuz.

4