İnanmamanız Gereken 10 Regli Miti

Cidden bunlara kanmayın!

Regl hakkında etrafımızdaki herkesin bir fikri var. Kızlar arasında konuşurken yada aile büyüklerinden tavsiyeler dinlemek zorunda kaldığınızda kafanızın içi bir çok gerekli gereksiz bilgiyle dolarken, yanlış yönlendirile biliyoruz. Siz nasıl istiyorsanız öyle yapın ve bu konuda uzman bir doktoru düzenli olarak ziyaret etmeyi aksatmayın.

Mit1: X yaşa kadar regli olmuş olman gerekiyor

İlk reglinizi olmanız için ‘‘Normal’’ yaş diye bir şey yoktur. Cidden arkadaşınız 9 yaşında regli olmuş ve siz hala olmadınız mı? Sizin ve diğer kadınların ilk regli dönemlerinin birbirinden bağımsız olması kadar normal bir şey yoktur. Çoğu kızın, genellikle ailelerindeki kadınların ilk regli oldukları yaşa yakın bir dönemde 9-15 yaşları arasında menstrüasyon dönemi başlar. 15 yaşında hala regl döneminiz başlamadıysa doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikir olacaktır. Ancak bu her zaman büyük sorunlar olduğu anlamına gelmez.

Mit2: Regli döneminde hamile kalmazsınız

Ah şu lise biyoloji dersleri. Biyoloji derslerinde öğrendiğimiz üzere, regli döneminiz boyunca yumurtlamadığınız dolayısıyla bunun hamile kalma ihtimaliniz olmadığı anlamına geldiğini düşünebilirsiniz. Sakın bu hataya düşmeyin. Ovülasyonunuz ve menstrüel döngünüz her zaman doğru tahmin edilmez. Ovülasyon kanama aşamasından önce, sırasında ve sonrasında, özellikle de regliniz düzensizse gerçekleşebilir. Ayrıca bazen regli döneminiz olmamasına rağmen kanamada yaşayabilirsiniz. Bu genellikle lekelenme şeklinde olur ve regl ile karıştırılabilir. İlişkiye girdiğinizde, sperm vajinanızda beş gün kadar yaşayabilir. Bu nedenle bu süre içinde vücut bir yumurta üretirse döllenebilir. Sonuç: Her ilişkiye girişinizde hamile kalabilirsiniz. . Bu nedenle, hamileliği önlemek ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için regl döneminizde de doğum kontrolüne dikkat etmek önemlidir.

Mit3: Regli dönemin geçti ve olmadıysan kesin hamilesin

Gebelik, kaçırılmış bir regl dönemin en yaygın nedenidir, ancak bunun stres, hastalık ve kilo verme veya beslenme değişiklikleri gibi tüm menstürel dönemi etkileyebilen sebepleri de vardır. Her kadında olduğu gibi senin döngünde tam olarak 28 gün sürmeyecektir. Dışarıdan alınan etkilerle bu uzar ve kısalır. Ayrıca, özellikle ilk regl olunan dönemde, regli düzensizliği yaygındır ve düzene girmesi bazen 6 aydan 1 yıla kadar uzayabilir. Yine de, cinsel yönden aktifseniz ve regl döneminizi kaçırdıysanız, doktorunuza danışın.

Mit4: Tampon vajinanın içinde kaybolabilir.

İyi haber: Vajinanızdan hiçbir şey kaybolmaz. Vajinanız rahim ağzınızda biter ve bir tampon rahim ağzının ötesine geçemezsiniz. Ama eğer tamponu çıkarıp çıkarmadığınızı hatırlamıyorsanız, uzanarak vajinanıza temiz parmaklarla ulaşmayı deneyin. Vajina sadece yaklaşık 7-8 cm uzunluğundadır, bu nedenle eğer orada bir tampon varsa onu hissedeceksiniz. Tamponu hissediyorsanız ancak kesinlikle kendiniz çekemiyorsanız, bir doktor ya da hemşire size yardımcı olabilir. Bu yüzden, tampon kullanmaktan korkmayın. (Ve hayır, bir tampon kullanmak bekaretinizi hiçbir şekilde etkilemez.) Tampon ile rahat hissediyorsanız kullanabilirsiniz.

Mit 5: Toksik şok sendromuna gerçekten kimse maruz kalmaz.

2000’li yılların başlarından beri böyle bir haber olmayabilir, ancak bu tampon kutusundaki uyarıyı yok saymanız gerektiği anlamına gelmiyor. Toksik şok sendromu (TSS) nadirdir, ancak hala gerçek ve çok tehlikelidir. Çoğu kadın, yüksek emici tamponlarla saatler hatta günler geçirebiliyor. TSS’yi önlemek için, tamponu her 3-4 saatte bir değiştirmek ve ihtiyacınız olan en az emici tamponu kullanmak en iyisidir. Yanlışlıkla uzun süre bıraktıysanız, korkmayın. Muhtemelen iyisinizdir, ancak TSS ‘den şüpheleniyorsanız hemen bir doktora görünün. TSS belirtileri arasında kusma, yüksek ateş, ishal, kas ağrıları, boğaz ağrısı, baş dönmesi, baygınlık veya halsizlik ve güneş yanığı tipi bir döküntü vardır.

Mit6: PMS psikolojik bir şeydir ve sadece senin kafanda yaşanır.

Regl döneminden hemen önce hissettiğiniz duygu sallantı ve isteklere PMS diyoruz. Tamamen gerçek ve tamamen normal bir dönemdir. Kadınların yüzde 20 ila 50’sinde adet öncesi sendromun duygusal ve fiziksel belirtileri dönem başlangıcından beş gün önce kendisini gösterir. Belirtiler şişkinlik, yorgunluk ve iştahındaki değişikliklerden, kaygı, gerginlik, baş dönmesi veya ağrıyan göğüslere kadar değişebiliyor. Egzersiz, ılık bir duş ve biraz rahatlama ile bu belirtiler hafifletilebilir.

Mit7: Regl dönemini geciktirmek sağlıksız bir şeydir.

Kanamanızı geciktirmek için hormonal haplar kullanmakta, doğum kontrolü için ilaç kullanmakta bir sıkıntı yok diyor doktorlar. Bazı kadınlar, anemi veya kramp gibi sağlık sorunları için regl dönemlerini atlar. Bazıları kadınlar, tatil, balo, havuz partisi gibi sebeplerle geciktirmek isteyebilir. Ancak önce doktorunuza danışın. Eğer, cinsel yönden aktifseniz ve dönemlerinizi atlamak için doğum kontrolü kullanıyorsanız, her durumda rutin hamilelik testleri yapmak en iyisidir.

Mit8: Regl döneminde ilişkiye girmek kötü bir şeydir.

Siz ve partneriniz rahat hissettiğiniz sürece ve koruma uyguladığınız sürece bunda bir sakınca yok. Ayrıca, döneminizdeyken daha fazla ilişkiye girmek istediğinizi fark edebilirsiniz ve bu tamamen normaldir. Menstrüasyon, hormonların dalgalandırır ve kan akışını artırmaya sebep olur. Bu da cinsel isteği artırabiliyor. Birçok kadın, cinsel uyarılmanın ve orgazmın menstrüel krampları hafifletmesine yardım ettiğini söylüyor. Tamamen kendinizi rahat hissetmenizle ilgilidir. İstenmeyen gebeliklerin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Mit9: Su regl döneminin bitmesine yada kanamanın azalmasına sebep olur.

Bu efsaneye inanmayın ve bu dönemde duş almayarak kendinizi pis bir duruma sokmayın! Suyun karşı basıncı nedeniyle kan vajinanın dışına akmamaktadır. Bu sebeple bir süre kanama dışarıdan görünmeyebilir. Ancak, küvette veya duşta olduğunuzda regl döneminiz durmaz ve bir havuzda veya denizde olmak kanamanın durmasına sebep olmayacaktır. Ancak bu dönemde enfeksiyondan kaçınmak için duş aldığınız suyun temiz olmasına dikkat edin ve yüzmek istiyorsanız, tampon veya menstrüasyon kabı kullanın.

Mit 10: Regli döneminde denizde yüzmemelisiniz yoksa köpek balıkları kan kokusunu alır

Okuyunca size de saçma gelmedi mi? Bu deli mit nereden geldi ?! Büyükanneniz veya yaşlı akrabalarınız regl döneminiz olduğunda okyanustan uzak durun dediklerinde sizi tamamen yanlış yönlendirmiş olurlar. Köpekbalıkları, üzerinizdeki kan kokusunu almaz. Ayrıca, kadınların köpekbalığı saldırılarına daha çok maruz kaldığını ya da menstrüasyon döneminde bu konuda saldırıya maruz kaldıklarını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

5