Christopher Bailey Burberry’den Ayrılıyor

Burberry’nin tasarımcısı ve başkanı Christopher Bailey 17 yılın ardından, markadan 2018’in sonunda ayrılacağını açıkladı.

31 Mart’a kadar kadar baş tasarımcı görevini sürdürecek

Markanın CEO’su Marco Gobbetti’ye değişim sürecinde yardım etmek için 31 Mart’a kadar baş tasarımcı görevini sürdürecek. ‘‘İçtenlikle Burberry’nin en iyi günlerinin ileride olduğuna inanıyorum. Marco ile beraber ürettiğimiz stratejiler markayı ileriye taşıyacak. Tüm ekip arkadaşlarıma ve Kurul Üyesi Sir John Peace’e bana olan inançları için minnettarım. Yeni projelere adım atmaya heyecanlıyım ancak bu muhteşem markanın gelecekteki başarısına bağlı kalmaya ve sorunsuz bir geçiş sağlamaya yardım edeceğim,” diyen Bailey “Burberry’de çalışmak hayatım için muhteşem bir ayrıcalık oldu. 17 sene boyunca olağanüstü insanlarla çalışarak çok şey öğrendim. Çalışmak için oldukça ilham verici bir yerdi ve ayrılma kararını vermek benim için kolay olmadı” açıklamasını yaptı. Burberry’nin en iyi günlerini henüz yaşanmadığının da altını çizdi.

2001 yılında Burberry’e dahil olan Bailey, markayı geliştiren tasarımlar ve şovlara imza attı. “See Now/Buy Now” şovları, erkek ve kadın defilelerini birleştirerek Burberry’i bir adım ileriye taşıdı. Bir süre öncesine kadar firmanın CEO’luğu görevini de sürdüren Bailey, şirketin güçlü bir lüks moda evine dönüşmesine ve dijital ortamı benimsemesine yardımcı oldu. Son yıllarda şirketin ilerleyişinde bazı engellerle karşılaşıldı. Güzellik ürünlerine yönelen marka beklenen başarıyı elde edemedi.

Peki şimdi ne olacak?

Resmi olarak Mart ayında ayrılması bekleniyor ancak bu süreç yavaş yavaş işleyecek. Burberry yaptığı açıklamada Christopher Bailey’nin yeni kreatif projelere yöneleceğini ancak CEO Marco Gobbetti’ye ve ekibe 31 Aralık 2018’e kadar tam destek vermeyi sürdüreceğini belirtti. Bailey bir sonraki adımının ne olacağını açıklamadı.

3